Tak tohle se ti tedy povedlo! To ti skvěle jde.

Tady máš chybu! Budeš na tom muset ještě zapracovat.

Přečti si předchozí výroky ještě jednou. Co doma i ve škole slýcháš častěji? Nebudeme se příliš divit, když odpovíš, že to druhé. Stejný pocit bude mít nejspíše většina z vás, ostatně podobně jsme to zažívali i my dospělí, když jsme chodili do školy. Čeští učitelé jsou trénováni na to, aby nám pomáhali najít chyby, a ty jsme pak společně s nimi opravovali. Má to jeden háček. V dobré víře pomoci se zlepšovat nám neustále připomínají, v čem jsme nedokonalí, co nám nejde, kde se musíme zlepšit. To nám všem po pravdě ke zdravému sebevědomí a pocitu, že se nám daří, moc nepomáhá.

Rodiče, ač jsme pro ně ti nejdůležitější na světě, nám v tom často o moc více nepomohou. I oni chodili do takto nastavené školy a přejali metody výchovy, jaké zažili od svých rodičů.

A přitom každý je v něčem dobrý, dočista úplně každý! Projdi si v duchu své spolužáky: kamarádka hraje na saxofon, tenhle skvěle rozumí rybám, ten volejbalu, lepení modelů plachetnic, spolužačka nádherně tančí. A pokud tě napadl někdo, kdo na první pohled v ničem nevyniká, pobav se s ním, co ho baví. Uvidíš, že tě překvapí a třeba objevíš skvělého znalce dinosaurů, vyznavače netradičního sportu nebo vášnivého sběratele s rozsáhlou unikátní sbírkou.

Je stokrát známou pravdou, že jsme-li chváleni, máme z činnosti skvělý pocit a mnohem víc se snažíme, než když se nás někdo snaží popohánět k lepším výsledkům poukazováním na to, jak nám něco nejde a je důležité to zlepšit. Při té první metodě to jde téměř samo. Říká se jí pozitivní motivace.

A právě v mapování vašich úspěchů, v dokumentování toho, v čem jste dobří, jsme se vám rozhodli pomoci. Říkáme si EDUin a jsme parta nadšenců, které baví snaha o zlepšování vzdělávání. Nejen škol, protože věříme, že spoustu důležitých věcí pro sebe i pro život se lidé dnes učí mimo školy, na internetu, od kamarádů, v kroužcích, s rodiči, sami podle knížek. A dosahují leckdy takových úspěchů, že by jejich učitelé koukali. Kdyby o tom ovšem věděli. A nejen učitelé, ale i kamarádi, babička s dědečkem, trenér sportovního oddílu. Ti všichni by na vás mohli být právem hrdí!

Proto jsme pro vás vytvořili aplikaci Co umím. Pomůže ti shromažďovat věci, které umíš, které ti jdou, v čem vynikáš. Každý takový záznam nazýváme důkaz. Důkaz tvého úspěchu. Aplikace je zdarma a najdeš ji na www.coumim.cz.

Jak aplikace funguje? Zaregistruješ se a zřídíš si profil. Do něj máš přístup jen ty a ti, jimž sdělíš své heslo. Vše je online. Do Co umím vkládáš důkazy úspěchů. Doprovázet to můžeš fotkami, videem, audiem, dokumenty (třeba v pdf) nebo digitálními odznaky. Digitální odznaky jsou novinka, která k nám přichází z USA, více se dozvíš na české stránce www.veriod.cz.

Z uložených důkazů si můžeš skládat posléze sbírky, je jen na tobě, jaké z důkazů si kam přiřadíš. Nemusí každý vidět zdaleka všechno. Hotovou sbírku můžeš jednoduše poslat jako odkaz mailem nebo sdílet na sociálních sítích. Takováto sbírka může být překvapením třeba pro babičku a dědu k Vánocům, bude to netradiční dárek, který je určitě potěší. Jiná sbírka se ti může hodit například tehdy, když půjdeš na přijímačky a budeš chtít střední škole doložit své dovednosti.

Jak souvisí aplikace Co umím se Čtení pomáhá? Nástroj umí vkládat vedle důkazů úspěchů i přečtené knížky. Ukáže ti i, jaké knížky čtou nejčastěji ostatní uživatelé aplikace podobného stáří. Můžeš tak získat tip na zajímavou knížku od neznámých kamarádů. Ale tuhle funkci znáš už z projektu ťení pomáhá, jen v Co umím se účastní jiné děti, takže i doporučované knížky se mohou trochu lišit.

Tak si zkus založit v Co umím profil a vyzkoušej si, jak to funguje. Ovládání je jednoduché, neboj se, zatím to dokázal každý uživatel před tebou. Když dokážeš pár měsíců shromažďovat své úspěchy a pak si je najednou prohlédneš, uvidíš, že tě překvapí, kolik jich bude. A jakých. S tím určitě bude stát za to se pochlubit tvým blízkým, budou mít radost.

Držíme ti palce!